گواهی کد پستی

کد پستی چیست؟

همه ملک ها بی‌بروبرگرد یک کد پستی مخصوص به خود دارند که مثل یک اطلاعات هویتی مهم در تمام امور اداری و رسمی از جمله دریافت دستگاه کارتخوان این کدپستی را باید ارائه کنند. در گذشته برای دریافت کد پستی ملک باید به قبض‌ها مراجعه می‌کردیم؛ اما امروزه انجام کارهایی از قبیل گرفتن تاییدیه کدپستی و جست‌وجوی کدپستی با نام ساختمان و استعلام صحت کد رهگیری یا حتی اطلاع از هزینه دریافت کد پستی کافی است وارد پرتابل اداره پست به آدرس www.post.ir شوید تا به هدف خود در رابطه با کدپستی برسید.

کد پستی مجموعه‌ای از اعداد است که برای مشخص کردن آدرس پستی هر ساختمان استفاده می‌شود. کد پستی در ایران ده رقمی است. پنج رقم اول بیانگر مشخصه شهر مقصد یا گشت پستی و پنج رقم دوم نشانگر مشخصه مکانی مقصد یا کد توزیع است.

شاید بعضی تصور کنند با داشتن آدرس دقیق دیگر به کد پستی نیازی نیست. اما حجم بالای دادوستدهای پستی در نقاط مختلف کشور با یکدیگر و دادوستد با خارج از کشور و بزرگ شدن شهرها و روستاها، هم‌نامی بعضی از شهرها و روستاها (نورآباد لرستان و فارس)، تشابه در شکل نوشتاری نام‌ها (بوشهر و نوشهر) و مسائلی از این دست ضرورت داشتن کدپستی را آشکار می‌سازد.

نشانی هر ساختمان از نظر دقت در ارائه و دریافت آسیب‌پذیر است، اما کد پستی به دلیل اختصار و ویژگی‌ای که در سیستم پستی دارد، دقت امور را بسیار بالا می‌برد.

مراحل دریافت گواهی کد پستی

1. برای دریافت کد پستی ملک کافی است پرتال شرکت ملی پست را گوگل کنید یا با آدرس www.post.ir مستقیم وارد پرتال شوید.

2. روی آیکن گواهی کد پستی کلیک کرده و سپس صدور گواهی کدپستی را انتخاب کنید.

3. در این بخش همه فیلدها از جمله کد پستی و شماره تماس خود و کد امنیتی را وارد کرده و ادامه رو بزنید.

4. اگر صفحه ای مانند تصویر مذکور باز شد، یعنی کد پستی شما قابل استفاده می باشد و می توانید باقی مراحل را نیز طی کنید و اگر با (کد پستی یافت نشد) مواجه شدید، یعنی کد پستی شما از دسترس خارج شده و باید به اداره پست جهت دریافت کد پستی جدید مراجعه کنید. حالا برای ادامه انتقال به درگاه بانک و پرداخت را بزنید.

5. در این مرحله اطلاعات کارت بانکی خود را برای مبلغ درخواستی وارد کرده و پرداخت را بزنید تا سایت به شما یک فایل جهت چاپ و یک فایل PDF ارائه بدهد.